Ladyboy show

Reportáž

„Naše první intenzivní setkání proběhlo v kabaretu. Byly skvělé, vtipné, sladěné a krásné. Tancovaly a zpívaly jako o život. O svůj šťastný život v těle, k němuž vede nespravedlivě bolestivý a zatraceně dlouhý proces.“

V Thajsku jich není o nic víc než v Belgii nebo na Novém Zélandu. Přesto je člověk potká na každém rohu. Tělo modelky, ve vyzývavých šatech, na vysokých podpatcích a s úsměvem skrývajícím se pod silnou vrstvou makeupu. Často jsou mnohem hezčí než ty, které se jako ženy narodily.

Jejich cesta k dokonalosti je ale trnitá. Na operaci a hormonální léčbu, za niž zaplatí v průměru 25 000 dolarů (600 000 Kč), čekají řadu let. Důvodem jsou zejména nedostatečné finance. Za průměrnou měsíční mzdu 380 dolarů (9 000 Kč) pracují v restauracích a obchodech doufajíce, že se jednou dočkají splnění svého snu. Ty s menší trpělivostí, většími cíli a láskou k objektivům pracují v kabaretech, prochází se po červených kobercích jako modelky nebo se uchylují k pornografii. Nelegální, ale společensky akceptovaná prostituce, bývá často jednou z posledních možností, jak si vydělat. 15 dolarů (360 Kč) za hodinu je na místní poměry královská odměna výrazně zrychlující vysvobození z cizího těla.

Peníze ale nepředstavují jedinou překážkou. Problém tvoří i vysoká poptávka a s tím spojené dlouhé čekací lhůty. Od roku 1975, kdy byla provedena první chirurgická změna pohlaví na území Thajska, se mluví o celkovém čísle 70 000 pacientů. Specializovaných lékařských center je v celé zemi ale pouze 20 a doktorů, schopných vykonávat tento zákrok, méně než 100.

I když je tahle jihoasijská země nejpopulárnější destinací také pro transgender populaci ze zahraničí, díky čemuž vydělává každoročně trh lokálních soukromých klinik více než 4 miliardy dolarů, silný vliv buddhismu a konzervativní vláda však stále nedovoluje svým občanům právní změnu pohlaví. Po dokončení celkové terapie jim v občance zůstává napsáno „muž“, oficiálně nemohou použít ani dámské záchody a v případě zatčení by putovaly do mužské věznice.